سگ نژاد شیتزو ؛ مشخصات ظاهری و ویژگیهای رفتاری

سگ نژاد شیتزو -1

سگ نژاد شیتزو جز نژاد سگ های عروسکی و یکی از محبوب ترین ومعروف ترین نژاد های جهان است محبوبیت این نژاد گاهی تا این حد است که با وجود تنوع بسیار زیاد در سگ های گونه عروسکی عده ای این نژاد را حتی با وجود قیمت بالایی که دارد به موارد دیگر ترجیح می دهند.
در مورد سگ های عروسکی باید گفت محبوبیت این نژاد را از زمانی می دانند که زندگی ماشینی باعث بیکاری افراد شد. به طور کلی این سگ ها به گونه ای هستند که برای زندگی با انسان هماهنگ شده اند و به سگ های افراد اشرافی و امپراطور ها معروف می باشند.
از گونه های مختلف می توان به پودل عروسکی، شی هوا هوا و شیتزو که معروف ترین نژاد های آمریکایی می باشند اشاره نمود.
این سگ های عروسکی معمولاً کمتر از ۳۰ سانتی متر قد و کمتر از ۵ کیلو گرم وزن دارند.

اصل و ریشه

اصل ریشه سگ نژاد شیتزو را عده ای مربوط به چین می دانند و حتی نام شیتزو از یک نام چینی گرفته شده است و معنای آن سگی است که از لحاظ ظاهر شباهت زیادی به شیر داشته باشد. بعد ها این سگ از چین به اروپا برده شد. در نقاشی های موجود در موزه لوور و نقاشی های که از درباره فرانسه و انگلستان در قرن ۱۸ و ۱۹ کشیده شده است تصویر سگ های کوچکی دیده می شود که شبیه شیر هستند. این زمان را اولین باری می دانند که سگ شیتزو از چین به اروپا آورده شده است.

شکل ظاهری و مشخصات نژادی

سگ نژاد شیتزو یک سگ کوچک با پوزه بسیار کوچکی نسبت به سگ های دیگر است چشم های این سگ معمولاً تیره و گود رفته می باشد. یکی از مهمترین ویژگی ها در شناسایی شیتزو موهای بدنش می باشد. شیتزو دارای مو های نرم ضخیم و بسیار بلند است که جزء ویژگی های نژادی حیوان است. این حیوان دارای گوش های افتاده ای می باشد. این گوش ها به وسیله مو های پر مانندی پوشیده شده است. یک دم پشمالو در انتهای بدن دارد.
مو های جلوی صورت و پیشانی حیوان معمولاً بسیار بلند می شود. به همین علت مو ها را با یک روبان بالای سرش می بندند که سگ بتواند به راحتی اطرافش را ببیند.
سگ نژاد شیتزو از نظر جثه سگی است که طول بدنش از ارتفاع آن بسیار بیشتر است و در صورت بلند بودن مو ها به نظر می رسد که روی زمین می خزد.

رنگ بندی

سگ نژاد شیتزو از جمله نژاد هایی است که در همه رنگ ها دیده می شود. رنگ های سفید، قهوه ای، مشکی و خاکستری در ایران بیشتر دیده می شود. اما رنگ های جگری، آبی و بلوطی هم گزارش شده است.
بینی این سگ معمولاً تیره است به جز در رنگ جگری که بینی هم جگری رنگ است و در موارد خاکستری که بینی کمی سفید دیده می شود.
سگ نژاد شیتزو بسیار با نژاد های دیگر ترکیب و هیبرید گیری شده است به همین دلیل رنگ بندی های بسیار متفاوتی در آن دیده می شود. شیتزو تریر یکی از معروف ترین هیبرید هایی است که دیده می شود.

سگ-نژاد-شیتزو-2
سگ-نژاد-شیتزو-۲

سایز بندی

سایز حیوان بر اساس دایره المعارف بریتانیکا و مراکز رسمی ثبت اطلاعات حیوانات به صورت زیر است:
نر:
وزن : kg 4-7
ارتفاع : cm 20-28
ماده:
وزن : kg 4-7
ارتفاع : cm 20-28
همان طور که مشاهده می شود وزن و ارتفاع در نر و ماده سگ نژاد شیتزو تفاوتی ندارد البته تفاوت ها در اندازه این سگ بسیار زیاد است ولی موارد ذکر شده بر اساس اکثریت بود.

رفتار – خلق و خو

شیتزو سگی بازیگوش بسیار صمیمی و عاشق بازی است و دیدن علائمی همچون بازیگوشی پر سر و صدا بودن و علاقه به آشنایی با افراد جدید از جمله ویژگی های سلامتی این حیوان است. شیتزو سگی است که در ریشه متعلق به اشراف چینی بوده و عده ای اعتقاد دارند که اگر در یک مکان مجلل نگه داری شود سالمتر می ماند.
سگ نژاد شیتزو سگی مهربان و کمی پر سرو صدا و بازیگوش است. در آپارتمان به راحتی بازی و زندگی می کند. درجه بندی جهانی رتبه ۷۰ را برای نژاد شیتزو در نظر گرفته است از این حیث که این نژاد از دیدگاه هوش و یاد گیری کمی ضعیف بوده در سطح پاینتری قرار دارد.

نگه داری ظاهر زیبا

ظاهر زیبا و مو های بلند سگ نژاد شیتزو که تا زمین می رسد نیاز به نگه داری هایی دارد تا شکل خود را به همان صورت حفظ کند وگر نه بسیار زشت خواهد شد و برای خود حیوان هم بیماری آور می شود. موهای بلند شیتزو نیاز به شانه شدن روزانه با برس فلزی دارد تا از کرک شدن و گره خوردن آن جلوگیری شود و زیبایی خود را حفظ کند. مو ها در تمام قسمت های بدن شیتزو به جز کف دست ها و ناحیه مقعد حیوان دیده می شود و تمام نواحی احتیاج به شانه شدن دارد.
به علت بینی کوچک و صورت صافی که شیتزو دارد هنگام غذا خوردن تمام صورت حیوان کثیف و آلوده به غذا می شود. به همین خاطر بعد از غذا خوردن حتما نیاز به تمیز کردن و شستن دارد تا از بو گرفتن و تجمع باکتری روی صورت حیوان کاملاً جلوگیری شود. یکی از عادت هایی که معمولاً به سگ شیتزو آموزش می دهند آب خوردن به کمک بطری های مخصوص است که از خیس و کثیف شدن صورت حیوان جلو گیری کند.

سگ نژاد شیتزو قهوه-ای shithzu
سگ-نژاد-شیتزو-قهوه-ای

بیماریهای متداول سگ نژاد شیتزو

مشکلات و بیماریهای سگ نژاد شیتزو بسیار فراوان است و بستگی بسیار زیادی به نوع زندگی، اصالت نژاد و تغذیه دارد. اما تعدادی از مشکلات که رایج تر است و بیشتر در این نژاد دیده می شود در اینجا ذکر می شود.
مشکلات ژنتیک :
۱)بیماری های کبدی در سگ نژاد شیتزو بسیار شایع است. سیروز کبدی در شیتزو های پیر دیده می شود. این بیماری که یک بیماری کبدی است با از کار انداختن گردش و فیلتراسیون کبدی حیوان را دچار اختلال می کند.
۲) تحلیل رفتن استخوان لگن: این عارضه نیز که در بسیاری از سگ ها شایع است در شیتزو هم دیده می شود باعث عوض شدن زاویه پاهای حیوان و برگشتن این زاویه با سمت عقب می شود و در نهایت مشکلات حرکتی فراوانی برای حیوان ایجاد می کند.
۳) اکثر شیتزو ها به دلایل گوناگونی دچار مشکلات تنفسی می شوند. می دانیم شیتزو ها داری پوزه بسیار کوتاهی هستند تغییرات دما می تواند به راحتی به سیستم تنفسی حیوان آسیب برساند. دمای بالاتر از ۲۵ درجه سانتی گراد باعث آسیب می شود. گاهی در موقع نوشیدن آب توسط حیوان آب می تواند به راحتی وارد سینوس ها شود و جلوی تنفس را بگیرد.
همچنین فضای اطراف چشم های حیوان باید هر روز چک شود و وجود یا عدم وجود موکوس در آن بررسی شود و در صورت زیاد بودن موکوس بخش اضافی آن پاک شود ( در مورد چگونگی انجام این کار باید حتماً با دامپزشک مشورت شود) در صورت استفاده از بطری برای آب و یا استفاده از آبی که دارای کلر نباشد می تواند موکوس را در حد پایینی نگه داشت.
۴)دیسک کمر: به علت طولانی بودن طول ستون مهره ها گاهی شیتزو ها دچار عارضه شدید دیسک کمر می شوند.
۵) گاهی موارد آلرژی شدید در مو های شیتزو (که به نام HYPOALERGIV COAT معروف است) دیده می شود. این مورد می تواند منجر به ریختن موها و یا واکنش های شدید پوست در این حیوان شود. بهتر است شیتزو را از عوامل حساسیت زا دور نگه دارند. در صورت بروز آلرژی به دامپزشک مراجعه شود.

طول عمر

تفاوت ها در خصوص عمر سگ نژاد شیتزو زیاد است اما به طور معمول بین ۱۰ تا ۲۰ سال عمر مفید دارد.
تفاوت ها
تفاوت ها در باره گونه های شیتزو بسیار زیاد است و گونه های زیاد از موارد mix گرفته تا شیتزو های اصیل دیده می شود. اما به طور کلی دو نوع تقسیم بندی وجود دارد به نام AKC و KC. اولی مربوط به کشور آمریکا و دومی مربوط به انگلستان است. به طور کلی شیتزو های دسته اول ظریف تر با سینه باریک، دست و پای کشیده و رنگ های بیشتر سفید است. دسته دوم دارای جثه های درشت سینه فراخ و رنگ های متنوع تری تری می باشند. در صورت تمایل می توانید با مراجعه به سایت این مراکز یعنی AKC و KC اطلاعات دقیق هر دسته را دریافت نمایید.

10 دیدگاه برای “سگ نژاد شیتزو ؛ مشخصات ظاهری و ویژگیهای رفتاری

 1. 07-homi-Boozer گفته:

  سگ نژاد شیتزو تریر بسیار بأمره و زیباست و من دوست دارم یکى إز أین سگ ها را داسته باشم اما پدر و مادر من إز سگ بدشان می آید و هرگز برأیم یک سگ شیتزو تریر نمیخرند😔در حالی که من فقط ١١سال دارم و به یک دوست باوفا و خوب نیاز دارم اگر آنها برایم یک سگ بخرند من دیگر هرگز غم و غصه ای ندارم نام من هما ……… است و در خیابان ……… اهواز زندگی میکنم .

 2. روزبه گفته:

  شیتزو عالی ترین و دوست داشتنی ترین سگ اپارتمانی هست ک دیوانه وار وفادار و عاشق صاحب و اعضای خانواده هستش من امروز تولد ۱۹ سالگی سگم رو پشت سر میزارم و خدا رو شکر ب هیچ عنوان اثار پیری و بیماری رو نداره فقط کمی خوابش بیشتر شده اسمشم برفی خان خوشگله دامپزشک وقتی دیدش باور نمیکرد سنش رو اینقدر باشه و تا این حد سر حال و رو فرم باشه

 3. نادر کاظمی گفته:

  من الان یک ماه هست یه شیتزو ۴ ماهه قهوه ای رنگ.ماده خریدم.بسیار باهوش و با نمکه کارهاش و احساس شادی یا غم رو کاملا میفهمه.
  مسئله ای که هست و واقعا ازارم میده دستشویی هست که بعضی وقتها روی پت و بعضی اوقات بیشتر هم مدفوع روی زمین میکنه البته داخل پارک هست.بسیار سگ عاطفی عاشق بغل و نوازش ولی این مورد دستشویی رو نمیدونم چیکار کنم.کمکم کنید خواهشا هرکی تجربه موفق داره

  • لیلا گفته:

   سلام دقیقا درسته باید براش وقت بزاری من هم دارم ولی الان سه هفته یاد گرفته توی خونه دستشویی نکنه …من هر غروب میبرمش پارک یا طبیعت

  • نفس گفته:

   من سگم خودم دستشوئیش آموزش دادم ، داخل پارک روزنامه بچینید همه جاش ، تیکه ای که روش دستشویی کرد جابه جا کنید ، بعد تعداد روزنامه ها باید کم کنید ولی حتما روزنامه ای که دستشویی کرده نگه دارید ، تا سه روز این روند ادامه بدین ، از پارکش هم نباید تو این سه روز در بیاد ، بعد هر جا روزنامه باشه متوجه میشه اونجا جایی دستشویی من کاغذ گذاشتم در آخر داخل دستشوئی یاد گرفت

 4. مریم گفته:

  من یک شیتزو تریر ۶ ماهه دارم
  چی بگم از نازنین بودنش
  چی بگم از شیطنتهای شیرینش
  چی بگم از محبتش
  ماهه ماه
  ۱۰ روزه آوردمش ولی به اندازه بچه هام دوستش دارم
  فقط مشگل جیش وپی پی دارم باهاش
  توپارک نگه میدارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *